شما اینجا هستید: خانهمرکز امکان

مرکز ارتقاء مهارت کارکنان ادارات و نهادها (مرکز امکان)

امکان3

 

اهمیت و ضرورت آموزش کارکنان

نقش آموزش در هر کشور و جامعه‌ای از لحاظ مختلف حائز اهمیت فراوان بوده است و این اهمیت بیش از سایر زمینه‌ها ملموس و مشهود است و پیشرفت و توسعه پایدار هر جامعه‌ای بدون شک در گرو آموزش کارآمد با شرایط روز و نیاز است. حال هر سازمان که مهمترین منبع آن، نیروی انسانی که همانا نیروی فکری را تشکیل خواهد داد است، بدون شک نیازمند آموزش‌های درون سازمانی و حین خدمت مستمر و فراگیر نیز می‌باشد. یکی از مهمترین بخش های هر سازمان کارکنان آن است که در واقع نقـش مهمی دارند. چگونگی کارکرد کارکنان در درون هـر سـازمـان، بر عملـکرد جامعه تأثیر عمیقی می گذارد و منجر به تغییرات شگرف و بی سابقه در اقتصاد، سیاست علم، تکنولوژی و غیره می گردد.

آموزش از جمله مسائلی است که با سرنوشت انسان ها و جوامع سرو کار دارد .با توجه به تحولات سریع در ابعاد گوناگون زندگی اجتماعی ،انسان های امروز بر خلاف گذشته دیگر نمی توانند به اندوخته ها و اطلاعات حاصل از نظام آموزشی سنتی قناعت کرده و با کمک آن به انتظارات و مسئولیت های فردی و شغلی پاسخ دهند. از این رو به منظور تعادل بین روش های انجام کار از طرفی و یافته ها و اطلاعات جدید از طرف دیگر ،اکثر نهادها آموزش و پرورش کارکنان را به عنوان جزئی جدائی ناپذیر از دنیای سازمانی خود پذیرفته اند.

مدیران آموزشی با بهره گیری از اطلاعات به روزشده ،می توانند اقدام به اتخاذ و اجرای سیاست های کاربردی و علمی متناسب با شرایط و امکانات و تحولات حیطه کاری خود کرده و با استفاده از اطلاعات پردازش شده در دسترس،نیازمندیهای مختلف واحد آموزشی تحت مدیریت خود را از قبیل برنامه ریزی ،کنترل،تامین منابع ،کیفیت بخشی و... پاسخ داده و به بهینه سازی روشهای کاری و افزایش راندمان برنامه های سازمانشان بپردازد

یک عامل بسیار مهم در توسعه مهارتهای علمی و عملی مدیران آموزشی ،آشنائی آنها با رویکردهای جدید در ابعاد مختلف فن آوری آموزشی است.بدیهی است که توسعه اطلاعات فوق در تغییر ساختار فکری و ایجاد انگیزه های لازم نقش عمده ای را خواهد داشت.

هر سازمانی به افراد آموزش دیده و با تجربه نیاز دارد تا ماموریت خود را به انجام برساند.اگر توانائیهای کارکنان موجود پاسخگوی این نیاز باشد،آموزش کارکنان ضرورت چندانی نمی یابد. اما اگر چنین نباشد لازم است سطح مهارت ، توانائی و انطباق پذیری آنان افزایش یابد.

این احتمال که فرد جوانی مهارتهائی را بیاموزد و آنها را تا حدود چهل سال کار خود بدون تغییر بنیادی ادامه دهد دیگر بسیار ضعیف یا به کلی محال است. در جامعه ای که به سرعت در حال دگرگونی است .

آموزش کارکنان نه تنها مطلوب است بلکه فرآیندی است که هر سازمانی باید برای آن منابعی را درنظر بگیرد تا همواره نیروی انسانی کارآمد و مطلعی در اختیار داشته باشد

آموزش یکی از راه های مهم و حیاتی راستای جهت دهی و هدایت تلاش های انجام شده به منظور حصول اهداف آموزشی طراحی و در نظر گرفته شده است. این دوره های آموزشی در صورتی مفید و سودمند خواهند بود که بر اساس بخش نیازهای آموزشی افراد و مدیران مورد آموزش و پس از انجام نیازسنجی های لازم اجرا گردند

با عنایت به نقش حیاتی و کلیدی مدیران وکارکنان اهمیت آموزش آنان، اجرای نیازسنجی منطقی، عاقلانه و عملی، علاوه بر اجرای آموزش مورد نیاز و متناسب با نیازهای واقعی، از هدر رفت سرمایه های فراوانی از قبیل بودجه،امکانات و زمان در سطح گسترده ای جلوگیری می کند.

نقطه آغازین و اولین مرحله هر برنامه آموزشی، مشخص نمودن نیازهای آموزشی است که نقش بسیار مهمی در طراحی مناسب دوره آموزشی و اثر بخشی آن دارد و می‌توان گفت : «در فرآیند آموزش و بهسازی، هیچ وظیفه ای مهمتر از تعیین نیاز وجود ندارد.»

نمايش تقويم

« July 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

اطلاعات تماس

تهران - خیابان سپهبد قرنی بعد از طالقانی کوچه شهید صارمی پلاک12 واحد6 

تلفکس : 88499453

پست الکترونیک:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید